Proč si přečíst maturitní četbu: Farma zvířat

20.02.2025

Orwell jako ikona

Vlastním jménem Eric Blair patří George Orwell k nejvýznamnějším autorům 20. století. Jeho nadčasová díla ostře kritizují společnost a politické režimy. Orwell svými díly ovlivnil způsob politického smýšlení celých generací. O tom, že spisovatel ve svých dílech výstižně nastavuje zrcadlo totalitě, nepochybují ani samotní diktátoři. Právě proto si jeho romány v Rusku ani v Číně v knihovně nepůjčíte. Jsou totiž zakázané.

Knížka je to krátká

Mohla bych vám vyprávět o přesahu díla a geniálních alegoriích. Ale důvod pro výběr právě této knihy může být i zcela prozaický – nedostatek času. Pokud jste typický středoškolský student, někdy nevíte, kam dřív skočit, a seznam četby k maturitě vám doma slouží jako lapač prachu, narazili jste na poklad. Tato 104stránková knížečka bude k vašemu vytíženému kalendáři mnohem šetrnější než literární kolos v podobě Zločinu a trestu, na který byste si museli vyhradit nejméně měsíc.

Jednoduchý jazyk

Pokud se zrovna nekamarádíte s díly, jako je Odyssea od Jamese Joyce, a vlastně vám docela vyhovuje, když má text hlavu a patu, pak jste na správné adrese. Kniha je sice plná alegorií, symboliky a metafor, ale nemusíte se ovšem bát, že by vám hlavu zamotal složitý syntax. Použitý jazyk je svižný a děj vám díky němu bude rychle ubíhat. Žádná otravně dlouhá souvětí, která by svou složitostí rozptylovala vaši pozornost od hlavních myšlenek díla.

Analogie a satira v hlavních rolích

Abych vám tento bod vysvětlila, musím vás lehce zasvětit do děje (SPOILER ALERT). Ten se odehrává na farmě, kde se zvířata rozhodnou svrhnout vládu statkáře a nastolí vlastní, zdánlivě demokratický režim, kterému vládnou samozvaně nejchytřejší tvorové – prasata. Následně pozorujeme pozvolný přechod z venkovské idylky na prasečí teror, v jehož čele je prase Napoleon. Jeho brutální praktiky a přístup k demokracii jako by tatíčkovi Stalinovi z oka vypadly. Jednotlivá zvířata představují aktéry v přerodu z demokracie na totalitu. Výstižným příkladem budiž postava prasete Škemra, který zuřivě supluje ministerstvo propagandy. Za jeho výkony by se ani Goebbels nemusel stydět.

Náhrada hodiny dějepisu – Historické paralely

Farma zvířat je z velké části převyprávění ruské revoluce. Příběh vypráví o principech moci, křehkosti svobody a nástupu totality. Podobnost postav z knihy a aktéry říjnové revoluce opravdu není čistě náhodná. Četba tohoto díla vám pomůže zorientovat se v problematice totalitních režimů, a dodá vám munici na rozhovor s  přívržencem nejmenované politické strany. Orwell poukazuje na cyklus, který se opakuje, co svět světem stojí: bez ohledu na to, jak růžově může nový svobodný režim působit, lidská touha po moci často vede ke stejnému teroru, který se od toho předchozího vlastně vůbec neliší.


Ester Komrsková