Stres ve škole, a jak se z něj nezbláznit

25.10.2024

Podle průzkumu společnosti Deloitte, se 46% generace Z cítí vystresovaně a úzkostně (průzkum se dělal v 44 zemích mezi 14 483 příslušníky) a z nich 1/3 nemá téměř žádnou energii a motivaci a cítí se tak často nekomfortně.

Kromě dlouhých hodin trávených na telefonu (v průměru 4 hodiny a 11 minut, jak je uvedeno ve výzkumu od Masarykovy univerzity), ale náš mentální stav ovlivňuje i školní prostředí, a to ve velkém měřítku, vzhledem k tomu, kolik času zde trávíme.

Studenti často čelí velkému nátlaku k uspokojivým výsledkům už jen proto, že je to brané jako norma. Dále na ně může také tlačit rodina či dokonce oni sami. Na aplikacích jako TikTok či Instagram se můžeme setkat s typem videí, které mají sloužit jako motivace ke studiu (Study with me, Pull all nighter with me for my final exam) jenž mohou být účinnou motivací, ale také mohou vyvolat i pocit vlastní nedostatečnosti. V těchto videích se setkáme se zrychleným videem, kde se daná osoba učí i 6 hodin za sebou. Což je nerealistické a po pár hodinách se ani nebude schopná soustředit.

Dalším faktorem jsou spolužáci, ve školách dochází k šikaně anebo třeba ignoraci žáků od svých vrstevníků či si třída nesedne a naráží mezi sebou kvůli názorům, ale i chování (“vtipné” poznámky, potřeba neustálé pozornosti).

V tomto případě je nejlepší uspořádat třídnickou hodinu a s učitelem (nestrannou osobou) to vyřešit. Když se takové problémy neřeší v celé třídě pak panuje negativní atmosféra a už jen to dokáže hodně znepříjemnit studium i život. Nebo by žák měl za vyučujícím a vyřešit to s ním osobně. Nápomocný může být i školní psycholog.

Dále tu máme testy a práci na doma. Každý rok se mi stane, že se mi v jeden den sejdou alespoň tři testy (nejlépe pololetní práce) a pak jsem ve stresu. Je důležité komunikovat s učiteli a domlouvat se na vhodných termínech.

Jelikož jsem studentkou EVA programu, mám hodně práce (projektů), kterou musím dělat doma. I když ráda pracuji sama doma, někdy se mi sejde hodně práce (projektů) najednou a pak nevím, co dřív. V tu chvíli přichází time management – mně samotné trvalo docela dlouho, než jsem si pořádně a efektivně začala organizovat svůj čas a práci do školy. Teď ale už vím, co a jak a s pomocí to-do listů a tabulek s důležitými datumy se dokážu zorganizovat natolik, abych viděla, jak to ovlivňuje můj stres.

Tímto způsobem se nebudete muset trápit s prezentací ve 12 večer a budete moct jít spát v rozumnou hodinu, což je nepochybně velmi důležité.

Abyste se vyhnuli stresu ve škole zkuste se zaměřit na to, co vás baví více a to, co vám nejde nebo vás nebaví dělejte pouze tak abyste prošli. Pro EVA studenty pak lze uplatnit oslabení či posílení předmětů, což je skvělé, pokud vám učitel neoznámí, že jeho předmět oslabit nejde. I přes to lze však neoblíbené hodiny přežít, vztah s učitelem hraje také velkou roli, tak se nebojte projevit svůj názor a ptát se na otázky, komunikace je důležitá ve všech aspektech života. Můžete propojit své zájmy s podmínkami nebo pracovat na méně atraktivní práci s přáteli.


Natálie Petráňová