Studentské kapely
Aneb cesta za vlastním hlasem
V poslední době se v našem okolí vyskytl fenomén studentských kapel.
Ať už jde o rapery nebo rockové kapely, jsou všude - skupinky kamarádů, které spojuje láska k hudbě nebo touha něco tvořit. Možností mají v dnešní době skoro neomezeně. Sdílené zkušebny jsou v Praze na každém rohu.
Co je k tomu vede?
Vede je touha za penězi a slávou? Nebo se jen snaží přes hudbu vyjádřit svůj názor a uniknout od reality? Přijít na zkoušku a zapomenout na stres každodenního života, přesunout se do světa, kde se fantazii meze nekladou.
Možná je to euforie, kterou členové kapely prožívají když se něco povede. Ať už je to koncert nebo jedna dobře zahraná písnička.
Další motivací jsou podle nás pouta, která vznikají mezi členy. Členové kapely jsou si vzájemně oporou. Vzájemně se posouvají, předávají si znalosti a dávají si zpětnou vazbu.
Vytvářet hudbu je životní styl. Nejdůležitější je mít kolem sebe ty správné lidi. Se kterýma vás bude bavit něco tvořit. Není to jenom o hudbě, je to celkovým zážitku ze studentského života.
Kulturní revoluce na školách
Skupiny lidí se společným zájmem, kteří odmítají pasivní konzumaci kultury a organizují si vlastní akce. Na rozdíl od klubu mladého diváka, kde nám je kultura naservírována na zlatém podnose, organizace festivalů od studentů vyžaduje vlastní iniciativu. Studenti si to organizují sami z vlastního zájmu. Investují do toho čas a peníze a přivádí dohromady skupiny lidí se zájmem, který je spojuje. Je to jejich způsob komunikace.
Asi všichni víme, že dělat něco proto, že nám to někdo řekl, nebo že je to něco co bychom prostě "měli" dělat, je něco jiného než když si za tím sami stojíme, protože nás to vážně baví a zajímá.
Finanční stránka
Zmínili jsme že pražské kapely mají neomezeně možností, nic ale není zadarmo. Kolik stojí zkušebna? Kolik dostanou zaplaceno za jeden malý koncert a na druhé straně kolik věnuji energie tvorbě? Na to, aby vydělávala nahraná písnička je velká počáteční investice - pronájem studia. Pro začínající kapely je tudíž těžké si vydělávat pomocí streamovacích platforem. Například z tisíce poslechů dostane umělec přibližně 66 korun českých.
Více se jim tedy vyplatí investovat energii a finance do pořádání koncertů než do nahrávání písniček.
Akce - školní festivaly
Studenti středních škol pořádají vlastní festivaly, kam si zvou kapely, které je zaujmou. V minulosti byly uspořádány například:
GymVod fest - pořadatelem je gymnázium Voděradská
Omska fest - pořadatelem je gymnázium Omská, součástí programu jsou ne jen kapely ale také divadelní soubory
Evrnight - pořadatelem této akce, je střední škola Evropská 33
Student fest - neorganizuje jedna škola, ale skupina studentů z různých škol
Michael Matěcha, Jasmína Horváthová